Balanç esportiu dels Jocs de Tòquio 2020

Contingut:

La gran cita esportiva de 2021 ha posat punt final en una edició marcada per l’endarreriment d’un any, la convivència amb la pandèmia i per grans actuacions esportives. En clau catalana, us oferim un resum del medaller i una relació detallada dels diplomes obtinguts al Japó.

Els Jocs Olímpics van acabar sense repartir ors per als esportistes catalans, una situació que no es vivia des de Seül 1988. El balanç aquest estiu ha sigut de tres plates i dos bronzes amb una delegació que comptava amb la presència de 48 homes i 50 dones. En el cas dels Jocs Olímpics, la progressió viscuda des de Barcelona 1992 pel que fa a podis amb presència catalana és la següent.

Edició dels JocsOr Plata BronzeTotal
Barcelona 199254211
Atlanta 19963339
Sydney 20001135
Atenes 20041539
Pequín 20081517
Londres 20121618
Rio 20163148
Tòquio 20200325

En el cas dels Jocs Paralímpics el total de participants és de 23 esportistes (16 homes i 7 dones) i el balanç final és de 15 podis, una xifra que supera el botí obtingut a Londres i Rio i que alhora queda lluny dels èxits viscuts als anys 90:

Edició dels JocsOr Plata BronzeTotal
Barcelona 1992791632
Atlanta 19966101228
Sydney 2000951125
Atenes 200445615
Pequín 2008251017
Londres 201216310
Rio 201648012
Tòquio 202046515

Campions: medallistes d’or

Els quatre campions han celebrat l’èxit als Jocs Paralímpics:

Gerard Descarrega. L’atleta del Baix Camp va revalidar l’or de Rio 2016 als 400 metres T12 compartint èxit amb el seu guia Guillermo Rojo.

Yassine Ouhdadi. El tortosí va meravellar a la final dels 5.000 metres T13 atacant en una darrera volta espectacular i establint un nou rècord d’Europa.

Sergio Garrote. El ciclista de Viladecans es va imposar a la contrarellotge per una diferència mínima davant el seu gran rival dels darrers anys i va pujar al graó més alt del podi després d’exhibir-se amb la seva handbike.

Sara Loehr. La vilafranquina va exercir de guia de Susana Rodríguez a la prova de triatló PTVI i va ser clau en una victòria sonada, amb molts minuts d’avantatge sobre la resta de rivals.

Subcampions: medallistes de plata

Als Jocs Olímpics es van guanyar tres medalles de plata, sempre en modalitats d’equip:

Saúl Craviotto. El Lleidatà afincat a Astúries va formar part del K4-500 que va fregar la medalla d’or en una final frenètica davant el quartet alemanya de piragüisme en aigües tranquil·les.

Laura Ester, Judith Forca, Anni Espar, Marta Bach, Paula Leitón, Maica García, Roser Tarragó, Elena Ruiz, Bea Ortiz, Irene González, Clara Espar i Elena Sánchez. Les jugadores catalanes van compartir selecció amb Pili Peña i van completar un gran torneig només entelat per la derrota contra els EUA (14-5) a la final olímpica de waterpolo.

Dani Olmo, Óscar Mingueza, Èric García, Javi Puado i Marc Cucurella. La selecció espanyola de futbol va completar un gran torneig cedint únicament a la gran final i confirmant el talent futbolístic del país amb pesos pesants de Catalunya com Olmo o García.

Als Jocs Paralímpics hi ha hagut sis subcampionats catalans. Tots ells han arribat a la piscina.

Toni Ponce. El nedador de Vilafranca del Penedès s’ha endut dos plates en els seus segons Jocs, una als 200 lliures S5 viscuda com un gran èxit i l’altre als 100 braça SB5 on l’aspiració era encara més gran. Ponce també ha sumat uns quants diplomes que relacionem més endavant.

Sarai Gascón. L’egarenca ha tornat a pujar al podi dels Jocs. El seu major èxit l’ha assolit als 100 lliures S9, amb una final rodona imposant-se en la lluita per la plata davant moltes rivals amb marques similars a la seva i quedant-se ben a prop de l’or.

Núria Marquès. La de Castellví de Rosanes en aquesta ocasió no ha tastat l’or, però es manté a l’elit mundial de la natació. Als 100 esquena S9 ha revalidat la seva condició de subcampiona dels Jocs Paralímpics amb èxit.

Miguel Luque. L’idil·li del paretà amb els 50 braça SB3 és extraordinari i a Tòquio ha sumat els seus sisens Jocs consecutius pujant al podi en aquesta disciplina. És incombustible.

Óscar Salguero. El sabadellenc ha canviat l’or de fa cinc anys al Brasil per una plata magnífica al Japó, molt lluitada davant la impossibilitat de seguir el ritme de rècord del guanyador. Com sempre, ha brillat als 100 braça SB8.

Medallistes de bronze

Els Jocs Olímpics van comptar amb dos tercers llocs per a esportistes catalans.

Jordi Xammar. El regatista que fa parella amb Nico Rodríguez va fer valer l’excel·lent cicle olímpic dels darrers anys per completar una bona competició al Japó i penjar-se el bronze a la categoria 470.

Antonio García, Aleix Gómez, Ferran Solé, Viran Morros i Adrià Figueras. La selecció espanyola d’handbol va tornar al podi olímpic després de guanyar el duel decisiu davant Egipte i viure una part decisiva del torneig amb baixes tan rellevants com el del líder defensiu de l’equip, Viran Morros. Nou èxit per a Jordi Ribera a la banqueta.

En el cas dels Jocs Paralímpics el balanç és de cinc medalles de bronze.

Jordi Morales. El palista d’Esparreguera ha sumat la seva tercera medalla en sis Jocs disputats. Ho ha fet al torneig de dobles fent parella amb Álvaro Valera i quedant-se realment a prop d’accedir a la final després de perdre un duel memorable davant la Gran Bretanya.

Christian Venge. El veterà corredor de 48 anys ha tornat a l’elit per la porta gran, pujant al podi dels Jocs a la prova de contrarellotge en modalitat B, una disciplina en què va fer valer la seva capacitat de resistència fent tàndem amb el seu guia Noel Martín.

Sarai Gascón. La segona medalla de la nedadora de Terrassa ha arribat als 100 papallona S9, una altra disciplina molt igualada en què ha remuntat fins al podi en els darrers 25 metres.

Núria Marquès. La nedadora del CN Sant Feliu de Llobregat també ha sumat una segona medalla a la piscina, en el seu cas als 200 estils fent valer la seva velocitat en esquena i lluitant en alguns trams per la plata.

Sergio Garrote. L’esportista del Baix Llobregat ha tingut un debut als Jocs magnífic, acompanyant la medalla d’or en contrarellotge amb un bronze a la prova en ruta en la seva categoria de handbike.

Diplomes olímpics

Mireia Belmonte (natació, 400 estils): 4a classificada.

Álvaro Granados, Roger Tahull, Bernat Sanahuja, Dani López Pinedo, Blai Mallarach, Unai Aguirre i Marc Larumbe (Waterpolo): 4t lloc.

Adel Mechaal (atletisme, 1.500 metres): 5è classificat.

Ayad Lamdassem (atletisme, marató): 5è classificat.

Laia Palau, Sílvia Domínguez i Queralt Casas (Bàsquet): Eliminades a quarts de final.

Pau Gasol, Marc Gasol i Ricky Rubio (Bàsquet): Eliminats a quarts de final.

Pau Quemada, Miki Delàs, Quico Cortés, Pau Quemada, Vicenç Ruiz, Marc Boltó, Roc Oliva, Josep Romeu, Xavi Lleonart, Marc Sallés i Llorenç Piera (Hoquei sobre herba): Eliminats a quarts de final

Carlota Petchamé, Georgina Oliva, Clara Ycart, Júlia Pons i Berta Bonastre (Hoquei sobre herba): Eliminades a quarts de final.

Xavi Garcia (waterpolo, Croàcia): Eliminat a quarts de final.

Garbiñe Muguruza (tennis): Eliminada a quarts de final.

Paula Badosa (tennis): Eliminada a quarts de final.

Aina Cid (rem, dos sense timoner): 6a classificada.

Florian Trittel (vela, Nacra 17): 6è classificat.

Manel Balastegui (rem, doble scull lleuger): 7è classificat.

Beatriz Ferrer-Salat (hípica, doma per equips): 7a classificada.

Ona Carbonell, Iris Tió, Paula Ramírez, Berta Farreras i Txell Mas (natació artística, equips): 7è lloc.

Saúl Craviotto (piragüisme en aigües tranquil·les, K1 200): 7è classificat.

Núria Vilarrubla (Piragüisme en aigües braves, C-1): 8a classificada.

Marcos Ruiz (Halterofília, +109kg): 8è classificat.

Diplomes paralímpics

Jordi Ruiz i Óscar Onrubia (Bàsquet en cadira de rodes): 4a posició.

Miguel Luque (Natació, 150 estils SM4): 4a posició.

Christian Venge (Ciclisme): 4t a la prova en ruta B / 7è als 4000m en persecució individual B

Sarai Gascón (Natació): 4a als 200 estils SM9 / 5a als 100 braça SB9 / 5a als 4×100 lliures 34 punts.

Óscar Salguero (Natació): 4t al 4×100 estils 34 punts / 6è als 200 estils SM9

Xavi Porras (Atletisme, salt de llargada): 5è classificat

Núria Marquès (Natació): 5a als 100 braça SB8 / 5a als 4×100 lliures 34 punts / 6a als 400 lliures S9

Toni Ponce (Natació): 5è als 4×50 lliures 20 punts / 6è als 100 lliures S5 / 8è als 50 esquena S5

Sergio Garrote i Israel Rider (Ciclisme, relleu H1-H5): 5a posició.

Gerard Descarrega (Atletisme, 100m T11): 5è classificat.

Jordi Morales (Tennis de taula, classe 7 individual): Eliminat als quarts de final.

Yassine Ouhdadi (Atletisme, 1.500 T13): 6è classificat.

Yousseff El Haddaoui (Futbol-5): 6è classificat.

Montse Alcoba (Powerlifting, 79 kg): 7a classificada.

Judith Núñez (Bàsquet en cadira de rodes): 8a classificada.

Comparteix l'article

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

One Response

Deixa un comentari

Relacionats

Jocs Paralímpics

Resum Jocs Paralímpics – 5 de setembre

Aquest cap de setmana han entrat en escena els següents catalans i catalanes: Atletisme Prova: Marató T12 Catalans: Mari Carmen Paredes i Lorenzo Sánchez (guia)

Jocs Paralímpics

Prèvia Jocs Paralímpics – 5 de setembre

Aquest cap de setmana entren en escena els següents catalans i catalanes: Atletisme Hora: 23:50 (Hora Catalana) Prova: Marató T12 Catalans: Mari Carmen Paredes i