OLÍMPICS PARALÍMPICS

Esportistes catalans a Tòquio

ATLETISMO
Enric Martín
(1980)
Paralimpic
Guia (Sara Martínez)
Va exercir de guia de Xavi Porras als Jocs de Londres 2012 i de Rio 2016.
ÀFRICA ZAMORANO
Àfrica Zamorano
(1998)
Olimpic
200 esquena i 4x100m
2017 – 5º Europeu piscina curta i 13º del món en 200 esquena / 200 ESQUENA 2º JJMM 2018 / Europeu 2018 – Finalista 200 esquena i 4×200 lliures / MUNDIAL P.CURTA 2018 – 12a 200 esquena / 2019 europeu – 2º 200 esquena i 4º 100 braça / 2021 EUROPEU – 5A 200 BRAÇA
Xavi Garcia
Xavi García
(1984)
Olimpic
Equip
6x Copes del Rei (2002-2003, 2007-2010), 7x Lligues Espanyoles (2002, 2004, 2005, 2007-2010), 4x Supercopes d’Espanya (2006-2009), Copa LEN 2004, 8x Copes de Croàcia (2012,-2019), 6x Lligues Adriàtiques (2013-2018), 7x Lligues de Croàcia (2014-2020), 1x Copa d’Europa (2016), Campió del Món (2017, Selecció Croata), 2n Jocs Olímpics 2016 (Selecció croata), Plata al Mundial (2009, Sel. Espanyola) Bronze al Mundial (2007, S. Espanyola), Bronze a l’Europeu (2006, Sel. Espanyola), Or als Jocs del Mediterrani (2001 i 2005) i plata als del 2009
anna-godoy
Anna Godoy
(1992)
Olimpic
Individual
S’inicià com a nedadora i triatleta al Club Natació Barcelona Es proclamà campiona d’Espanya júnior de triatló (2009) i duatló (2010) . Aconseguí ser tercera al Campionat Iberoamericà (2011). En el Jocs Mediterranis de Tarragona (2018) es proclamà subcampiona, en la primera triatló d’aquests campionats. El 2020 es proclama campiona d’Espanya Absoluta a Pontevedra. En els últims anys, ha estat una de les components de la selección española que participa en la World Triathlon Cup.
JESSICA VALL
Jessica Vall
(1988)
Olimpic
100 i 200 braça i 4x100m lliures
EUROPEU P.CURTA 2013 – 4º 200 braça / JJMM 2013 – 1º 200 braça, 2º 100 braça i 4×100 estils / EUROPEU 2014 – 3º 200 braça, 4º 100 braça i 7º 4×100 estils / MUNDIAL 2015 – 3º 200 braça / EUROPEU 2016 – 2º 200 braça / JJOO 2016 – 10a 200 braça i 14 100 braça / EUROPEU P.CURTA 2017 – 1º 200 braça i 3º 100 braça / MUNDIAL 2017 – 6º 100 braça i 8a 200 braça / EUROPEU 2018 – 2º 200 braça i 4º 100 braça / JJMM 2018 – 1a 200 braça i 100 braça, 3º 50 braça i 1 º 4×100 estils / MUNDIAL 2019 – semifinalista 100 i 200 braça
29EAF91E-0454-47EC-81A8-9A527C6AC0F3
Elena Ruiz
(2004)
Olimpic
Femení.
MKdQGpse_400x400
Unai Aguirre
(2002)
Olimpic
Masculí.
Millor porter de la Divisió d’Honor (2021).
judiht-nuc3b1ez
Judith Núñez
(1986)
Paralimpic
Escorta
Quarta a l’europeu de bàsquet en cadira de rodes de 2019.
israel rider
Israel Rider
(1971)
Paralimpic
H3
Subcampió del món de Team Relay 2021 / 4t Mundial Team Relay 2019 / 3r per equips a la Copa del Món d’Holanda 2018
youssef el haddaoui
Youssef El Haddaoui
(1988)
Paralimpic
Futbol-5
Campió d’Europa futbol-5 2019 /5è als Jocs Paralímpics del 2016 i 3r als del 2012 / 3r Mundial 2014 / 1r Europeu 2013 / 2n Europeu 2011 / 3r Europa IBSA 2009
Lorenzo Sanchez Martin
Lorenzo Sánchez Martín
(1959)
Paralimpic
Suport de Mari Carmen Paredes (marató)
2014-Bronze a l’IPC European CHampionships en 1500m (T13), 2015-Quarta posició en la Marató de Londres, 2016-Quarta posició a l’IPC European Championships en 1500m (T13), 2018-Quarta a l’IPC European Championships en 1500m (T13) / Participant als Jocs de Rio 2016
christian venge
Christian Venge
(1972)
Paralimpic
B
Campió Mundial Tàndem contrarellotge al 2007 i 2009, 2n al 2010 / 2n Mundial tàndem persecució en pista 2002, 2007 i 2009, 4t el 2011 / 5è al Mundial de 4km persecució tàndem 2012 / 3r Mundial tàndem fons en carretera 2002 / Campionats d’Europa: 1r en tàndem contrarellotge al 2003 i 2005, 1r el 2005 i 2n el 1999 i el 2003 en persecució, 1r en tàndem fons 1999/ JJOO: 3r tàndem persecució individual pista (2000), 2n combinada fons i contrarellotge (2004), 2n tàndem persecució individual pista i 1r tàndem contrarellotge carretera (2008), 1r carretera contrarellotge (2012)
sara loehr
Sara Loehr
(1984)
Paralimpic
Guia a PTVI
Campiona d’Espanya Mitja Distància 2015 / Campiona del Half Challenge de Peguera (2015) / 2017: 4a Ironman 70.3 Barcelona, 1a Challenge Salou, 2a Ironman Cascais / Campiona de Catalunya en duatló 2018
pepi benítez
Josefa “Pepi” Benítez
(1969)
Paralimpic
PR3-VI
8a en carretera i 10a en contrarellotge als Jocs de Rio 2016 / 2a en carretera i 6a a contrarellotge als Jocs de Londres 2012 / 3a al Mundial de Carretera del 2013 i 2014 / 3a a la Copa del Món de Cuéllar 2013
marina garcia
Marina García
(1994)
Olimpic
200m braça
EUROPEU 2010 – 11º 100 braça, 10º 100 braça / MUNDIAL 2011 – 16º 100 braça i 9º 200 braça / EUROPEU 2011 – 6º 200 braça / EUROPEU 2012 – 3º 100 braça / MUNDIAL 2013 – Finalista 200 braça / EUROPEU 2014 – 5º 200 braça / MUNDIAL 2015 – 16a 200 braça / 2018 – 200 braça Europeu i als JJMM 2º 100 i 200 braça / JJMM 2018 – 2º esquena i 1º 4×200 lliures / MUNDIAL 2019 – 3º 200 braça i 6º 50 braça, 5º 100 braça
Adri Arnaus
Adri Arnaus
(1994)
Olimpic
Prova masculina
2017 – Campió Europa amateur i d’Espanya, Guanyador Alps Tour / 2n Challenge Tour 2018 i Campió Ras A l’Khaimah 2018 / En European Tour: 2n classificat a tres esdeveniments, set cops al Top 10, Convidat a l’US Open 2019 i The Open Championship 2019
a4018076933c4d5b9041505c623d6224-kdSF-U494223725732ZWF-980x554@MundoDeportivo-Web
Javi Puado
(1998)
Olimpic
Masculí
Lliga de Segona Divisió (2021).
dani-olmo--en-una-foto-de-efe-recortada--efe
Dani Olmo
(1998)
Olimpic
Masculí
Lliga Croata (2015, 2016, 2018 i 2019), Copa de Croàcia (2015, 2016, 2018 i 2019), Supercopa de Croàcia (2019) i Campió de l’Eurocopa sub21 (2019).
erix garcia
Èric Garcia
(2001)
Olimpic
Masculí
Copa de la Lliga Anglesa (2019, 2020 i 2021), Community Shield (2019) i Premier League (2021); Campió de l’Eurocopa sub17 (2017) i Campió de l’Eurocopa sub19 (2019).
WxK4hLeT_400x400
Marc Cucurella
(1998)
Olimpic
Masculí
mini_1920x1080-Barca_B-OSCAR-MINGUEZA
Óscar Mingueza
(1999)
Olimpic
Masculí
Copa del Rei (2021)
Sara Gallego
Sara Gallego
(2000)
Olimpic
4x400m mixt
2018 – 4a 400 tanques Mundial sub20 / 2019 – 3a Europa sub20 en 400 tanques / 2021- 4a 400 tanques i 5a 4x400m Europeu per nacions / Campiona d’Espanya en 400m tanques 2017, 2018 i 2020 / Rècord d’Espanya absolut en aire lliure (AL) a 300m tanques, sub23 AL en 300m tanques i en pista coberta als 300m i 500m tanques
Jaël Bestué
Jaël Bestué
(2000)
Olimpic
200m
2017 – 2a 200m Mundial sub18 / 2019 – 3a 100m Europeu sub20 i 4a 100m Europeu per nacions / Rècord d’Espanya de sub20 en 100m, 200m, relleu 4x100m, 60m en pista coberta i 200m en pista coberta
Antonio_saltando
Antonio García
(1984)
Olimpic
Lateral
Campió del món (2013), subcampió d’Europa (2016) i bronze europeu (2014). Campió de la lliga ASOBAL (2017) i de la lliga francesa (2013).
Miguel Luque of Spain competes in the Men’s50m Breaststroke SB3


2015 IPC Swimming World Championships Friday 17 July 2015, Tollcross International Swimming Centre, Glasgow 

(Photographer: Rob Hardie Touchline Images)
Miguel Luque
(1976)
Paralimpic
50m braça SB3
Bicampió als Jocs Paralímpics en 50 braça SB3 (2000 i 2004). Subcampió el 2012 i 2016 i medallista de bronze el 2008. Campió del món en 50 braça (2015, 2012, 2006 i 2002). Subcampió del món el 2017 i 2013. Campió d’Europa en diverses disciplines (2001, 2009, 2011 i 2014) i podi en diverses ocasions.